Něco ke čtení

Ian McEwan: Nevinný

Je deset let po válce a Berlín je rozdělen do jednotlivých sektorů. Kdesi pod zemí americká tajná služba s pomocí britských specialistů rozjíždí odposlouchávání sovětských telefonů. Tak nějak vypadá situace románu Nevinný (The Innocent, 1990), když se k rozjeté akci připojí Leonard Marnham, specialista na odposlouchávací zařízení. Leonard je typický mladý Angličan s dobrým vychováním, který výlet do Berlína vnímá tak trochu jako dobrodružství. Když se však poprvé setká s Američanem Bobem Glassem, rychle mu dojde, že situace se více než hře podobá poválečné realitě.

Leonard usilovně pracuje na přiděleném úkolu, dokud do jeho života nevstoupí Němka Maria. Je starší než on, zkušenější než on a zasvětí Leonarda do tajů dosud nepoznaného sexu. Maria se zmíní o svém manželovi, který se někdy objeví, zmlátí ji a jde se dál opíjet, Leonard si ale neuvědomuje skryté nebezpečí. Daleko víc vnímá jako výzvu, aby se o Marii postaral.

Vztah obou nezadržitelně spěje k zásnubám. Když však po večírku objeví v šatní skříni Mariina bytu spícího Otta, je oběma jasné, že Mariině minulosti neutečou. Leonard není dost chlap na to, aby s Ottem vyrazil dveře, a Maria mu to také několikrát vyčte. Nakonec se strhne rvačka, která vůbec neodpovídá Leonardovým představám, a Otto je v ní zabit. Problém s minulostí je vyřešen, vyvstává však další, o to palčivější — co s tělem?

Následující rozhodnutí naprosto změní vztah Marie a Leonarda. Zdá se, že nic jiného jim ale nezbývá. A kdyby Leonard nezazmatkoval, mohlo všechno vyjít, mohli se znovu milovat a žít spolu spokojeně v jeho bytě nebo v Anglii. Místo toho Leonard sám nasedá do letadla a to poslední, co uvidí, je Maria v objetí Boba Glasse, kterak mu mávají na rozloučenou.

Dopis, který si o několik desítek let později přečte, je jen chabou útěchou pro jeho tehdejší zklamání. Možná kdyby nebyl tak mladý, tak naivní a tak nevinný, mohlo všechno dopadnout úplně jinak.