Něco ke čtení

Ian McEwan: Pokání

Děj autorova osmého románu Pokání (Atonement, 2001) začíná jednoho parného letního dne roku 1935 na usedlosti Tallisových ve Velké Británii. Třináctiletá Briony spolu se dvěma bratranci a sestřenicí Lolou zkouší svou vlastní divadelní hru, aby potěšila staršího bratra Leona, který přijede za rodiči na návštěvu.

Na příjezd Leona se těší také druhá ze sester, Cecilia, která se ještě neodhodlala opustit rodný dům a z neuchopitelných důvodů zůstává s rodiči, ačkoliv ráda přemýšlí o tom, že se osamostatní. Těší se víc na Leona, nebo na Paula Marshalla, který přijede s ním a který by konečně mohl být tím pravým?

Emily, matka rodiny, trpí migrénami a do příprav rodinného setkání příliš nezasahuje. Otec Jack jako obvykle tráví celé dny prací na ministerstvu, což mu Emily (stejně jako další věci) milostivě toleruje. Lenivou pohodu parného odpoledne naruší Cecilii střetnutí s Robbiem Turnerem, kterého si pod svá ochranná křídla vzal Jack Tallis. Robbie pracuje pro Tallisovy jako zahradník, Jack mu však slíbil finanční podporu na studia medicíny.

Cecilia se k němu na škole nikdy moc nehlásila, je to přece jen obyčejný zahradník. A i dnes ji zlobí. Jen kvůli němu se naštípla starodávná váza, a jen kvůli němu se musela Cecilia svléknout a vstoupit do fontány, aby střepy vylovila. Rozbitá váza jakoby předznamenala, co bude nevyhnutelně následovat.

Nedopatřením Robbie pošle Cecilii oplzlý dopis. Zdá se, že veškeré naděje, které choval na její lásku, jsou definitivně pryč. Místo toho jim však (k Robbieho velkému překvapení) temný kout rodinné knihovny poskytne bezpečné útočiště. Briony však neunikne nic. Ani text Robbieho dopisu, ani násilí, kterého se dopustil na její sestře. Aspoň tak to Briony připadalo.

Briony. Malá holka, která žije ve svém vlastním vykonstruovaném světě, kde panuje dokonalý pořádek a všechno je tam na první pohled jasné. Briony. Začínající spisovatelka, která od svého života utíká k životu svých postav. Briony, která chce být užitečná, která netuší nic o světě dospělých a která ze všeho nejvíc touží vynahradit si zrušené divadelní vystoupení. Briony, která bude lhát, aby mohla hrát.

Noční útěk bratranců spustí sérii událostí, která vyvrcholí znásilněním Loly a zatčením Robbieho. Ten se po vstupu do armády dostane až do Francie, kde se stane součástí chaotického úprku před německými vojsky. Jediné, co ho nutí žít, je Ceciliin slib. Počkám na tebe. Vrať se.

Briony se snaží odčinit svou lež prací v nemocnici. Ošetřuje zraněné vojáky a stále doufá, že mezi umírajícími neuvidí Robbieho.

Cecilia se zřekla celé své rodiny a odešla. Čekat na Robbieho. Nakonec se ho dočká. Dočká se i jiného setkání, setkání se svou mladší sestrou, která jim tehdy zničila všechno, co s Robbiem měli. Těch několik chvil v knihovně.

To setkání není příjemné. Vždyť je to Brionin dokonale poskládaný svět. Svět, v němž jediném může odčinit, co tehdy udělala. Svět pokání. Váza se nakonec rozbila celá.